:: دوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 5 صفحات 596-606 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی عوامل موثر بر توانمندسازی منابع انسانی ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
رقیه راد، سمیه حسام ، رحمت اله جدیدی
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد الکترونیکی، تهران
چکیده:   (2160 مشاهده)
زمینه و هدف: در هزاره سوم، منابع انسانی ارزشمندترین سرمایه در اختیار سازمان­ها است. بنابراین توانمندسازی منابع انسانی یکی از مهم ترین اقدامهای سازمانی است که نقش بیبدیلی در موفقیت سازمان در دستیابی به اهداف و ارتقای اثر بخشی و کارایی منابع انسانی آن خواهد داشت. هدف این تحقیق، مطالعه و بررسی عوامل تأثیرگذار بر ایجاد توانمندی روان شناختی در کارکنان می­باشد.
روش کار: در این تحقیق که از نوع کاربردی، توصیفی و همبستگی بود، از میان 440 نفر از جامعه آماری که شامل کارکنان شاغل در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سال 1394 بود، به روش نمونه گیری چند مرحله ای (طبقهای، خوشه ای و تصادفی ساده) 205 نفر انتخاب شدند و برای جمع آوری داده­ها از دو پرسشنامه: توانمندسازی کارکنان (اسپریتزر 1995) و پرسشنامه بررسی عوامل موثر بر احساس توانمندسازی روان شناختی (محدث کسایی 1387) استفاده گردید. برای تحلیل یافته­ها نیز آزمونهای آماری چون ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه به کار گرفته شد.
یافته ها: تحلیل یافته­ها نشان داد که هر سه متغیر مورد بررسی (عوامل فردی، عوامل گروهی و عوامل سازمانی) نقش تعیین کننده­ای در تبیین متغیر وابسته (توانمندسازی روان شناختی) دارند. این سه متغیر به میزان 51/0R= با متغیر وابسته هماهنگی داشتند. همچنین در میزان تأثیر عوامل، تفاوت معنادار وجود داشت. عوامل سازمانی (248/0β=) بیشترین و عوامل فردی (195/0β=) کمترین تأثیر را بر توانمندسازی روان شناختی داشتند.
نتیجه گیری: در مجموع هر چند ابعاد مختلف مدل اسپریتزر به عنوان مبنای این پژوهش توسط آزمون­های مرتبط تأیید شده، اما میزان اهمیت و اولویت این شاخصه­ها در الگوی توانمندسازی روان شناختی منابع انسانی ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل متفاوت بوده و تابع شرایط آن می­باشد. بنابراین میتوان با افزایش اعتماد به نفس کارکنان، ایجاد زمینه مشارکت آن­ها در تحقق اهداف سازمان، شفاف سازی نقش و وظایف محوله و ارائه اطلاعات لازم به آن­ها، احساس توانمندی روان شناختی در منابع انسانی ستاد مرکزی را بهبود بخشید.
واژه‌های کلیدی: توانمندسازی روانشناختی، عوامل فردی، عوامل گروهی، عوامل سازمانی
متن کامل [PDF 146 kb]   (854 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها