:: دوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 5 صفحات 587-595 برگشت به فهرست نسخه ها
فراوانی شپش سر در مدارس ابتدایی و مهدهای کودک شهر یزد در سال 1392
محمد ابراهیم زاده اردکانی، محمدحسین فیاضی بارجین
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی، یزد
چکیده:   (1291 مشاهده)
زمینه و هدف: شپش سر یکی از شایعترین آلودگیهای انگلی در جهان است. این آلودگی در بسیاری کشورها از جمله ایران شایع میباشد. این مطالعه با هدف تعیین شیوع آلودگی به شپش سر و عوامل موثر بر آن در مدارس ابتدایی و مهدهای کودک شهر یزد انجام گرفت.
روش کار: مطالعه حاضر مطالعه ای توصیفی تحلیلی بود . این بررسی بر روی 650 نفر که از میان مدارس و مهدهای کودک شهر یزد و بصورت خوشه ای دو مرحله ای انتخاب شده بودند، انجام گرفت. داده های جمع آوری شده از طریق معاینه و تکمیل پرسشنامه، بـا استفاده از آزمـونهای آمـاری مربع کای، Odds Ratio، آزمون دقیق فیشر و من- ویتنی مورد تجـزیه و تحـلیل قـرار گرفت و سطح معنی داری نیز مقادیر 05/ 0>p در نظر گـرفته شد.
یافته ها: از بین 650 کودک مورد بررسی، تنها 17 نفر (6/2%) آلوده بودند که از این میان 14نفر دختر و 3 نفر پسر بودند. در این مطالعه مشخص شد که درگیری دختران بیشتر از پسران بوده و بیشترین آلودگی بین سنین 5 تا 8 سال بود. بین ابتلا به پدیکلوز سر و جنسیت، سطح تحصیلات والدین (هم پدرو هم مادر)، شغل آنها و در نهایت بعد خانوار، رابطه معناداری بدست آمد (05/0p<)، در حالی که ارتباطی بین سن و اندازه مو و وجود خارش سر و دفعات شستشو و شانه زدن موها با احتمال ابتلا به پدیکولوز سر دیده نشد.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که میزان آلودگی در شهر یزد بسیار پایین تر از استانهای دیگر و متوسط کشوری است. بالابودن سطح فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مهمتر از همه آگاهیهای بهداشتی خانواده ها و نیز رعایت بهداشت محیط در مدارس و مهدهای کودک از مهمترین عوامل تاثیرگذار است.
واژه‌های کلیدی: فراوانی، شپش سر، مدارس ابتدایی، مهدهای کودک، شهر یزد
متن کامل [PDF 132 kb]   (618 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها