:: دوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 5 صفحات 575-586 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی کیفیت آب زیرزمینی دشت یزد- اردکان برای اهداف کشاورزی با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)
هادی اسلامی، سید علی المدرسی، رسول خسروی، رضاعلی فلاح زاده، رویا پیروی، محمود تقوی
‌دانشگاه آزاد اسلامی یزد
چکیده:   (1873 مشاهده)
زمینه و هدف: استفاده از نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) جهت پایش منابع آب می تواند در حفاظت، مدیریت و بهره برداری صحیح از منابع آب، بسیار موثر باشد. این مطالعه با هدف ارزیابی کیفیت آب زیرزمینی دشت یزد- اردکان برای اهداف کشاورزی با استفاده از GIS انجام شد.
روش کار: در این مطالعه برای ارزیابی کیفیت آبهای زیرزمینی دشت یزد اردکان، داده های مربوط به 75 حلقه چاه در مدت 10 سال (از 1384 تا 1394) جمعآوری شده و سپس از نرم افزار GIS 10.22 و مدل تحلیل مکانی کریجینگ برای درون یابی داده ها و تهیه نقشه های پهنه بندی استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که بر اساس پارامترهای TDS، SAR و EC به ترتیب در 42، 26/40 و 3/55 درصد از نواحی دشت یزد- اردکان کیفیت آب برای مصرف آبیاری در شرایط نامطلوب قرار دارد. همچنین شاخص کلی کیفیت محاسبه شده نشان داد که در 18/53 درصد از نواحی دشت یزد- اردکان کیفیت آب برای آبیاری مناسب، در 65/28 درصد کیفیت آب متوسط و در 17/18 درصد کیفیت آب نامناسب بوده است.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج بدست آمده، تفاوت در جنس و بافت خاک این منطقه موجب تغییر در کیفیت آب شده است. بنابراین با توجه به این که مشکل اصلی کیفیت آب در دشت یزد- اردکان EC، SAR و TDS است، برای جلوگیری از آسیب و کاهش عملکرد محصولات زراعی باید از استفاده مستقیم آب های زیرزمینی نواحی شمالی و شرقی این منطقه برای کشاورزی اجتناب شود.
واژه‌های کلیدی: آب زیرزمینی، مصارف کشاورزی، سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، مدل کریجینگ
متن کامل [PDF 357 kb]   (918 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها