:: دوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 5 صفحات 561-574 برگشت به فهرست نسخه ها
چالش‫ های پیش روی دختران نوجوان ایرانی در دسترسی به اطلاعات و خدمات بهداشت باروری و جنسی
خدیجه میرزایی نجم آبادی، راحله بابازاده ، سید عباس موسوی، محمد شریعتی
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (1419 مشاهده)
زمینه و هدف: نوجوانان به دلیل فقدان دانش و مهارتهای لازم برای جلوگیری از رفتارهای پرخطر و همچنین عدم دسترسی قابل قبول و مناسب به اطلاعات و خدمات بهداشت باروری گروه سنی آسیب پذیری هستند. مطالعه حاضر با هدف کشف نقطه نظرات و تجربیات دختران نوجوان و بزرگسالان کلیدی در رابطه با چالشهای پیش روی دختران نوجوان ایرانی در دسترسی به اطلاعات و خدمات بهداشت باروری و جنسی انجام شد.
روش کار: این مطالعه یک مطالعه کیفی است. داده ها از طریق مصاحبه های نیمه ساختارمند و بحث های گروهی با 247 دختر نوجوان و 71 بزرگسال کلیدی شامل سیاستگزاران بهداشتی، مدیران دولتی، غیردولتی و بینالمللی برنامه های بهداشتی، ارائه کنندگان خدمات بهداشتی، مادران، معلمان، جامعه شناسان و روحانیون در چهار شهر ایران جمع آوری شدند. داده ها از طریق آنالیز محتوی با استفاده از نرم افزار MAXQDA-10 کدکذاری و طبقه بندی شدند.
یافته ها: چالش های اصلی مشخص شده در چهار طبقه جای گرفتند: 1- چالش های سیاسی مانند عدم اتخاذ استراتژی مشخص از طرف دولت، 2- چالش های فرهنگی و اجتماعی مانند تابوها، 3- چالش های ساختاری و اجرایی مانند ساختار نامناسب نظام سلامت، و 4- عدم استفاده از پتانسیل بالقوه مذهب.
نتیجه گیری: در ایران، مفهوم بهداشت باروری نوجوانان به خوبی درک نشده و بسیار بحث انگیز است. دولتمردان و سیاست گزاران باید به منظور غلبه بر چالش های دسترسی، در فراهم سازی خدمات بهداشت باروری هماهنگ با ارزشهای دینی و فرهنگی جامعه برای دختران نوجوان تلاش نمایند.
واژه‌های کلیدی: موانع، بهداشت باروری و جنسی، مطالعه کیفی، نوجوان
متن کامل [PDF 178 kb]   (926 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 5 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها