:: دوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 298-311 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی جذب یون نیترات از محلول‬ های آبی با استفاده از جاذب جدید مونت موریلونیت سبز محلی
مهدی فضل زاده ، شهین ادهمی، مهدی وثوقی نیری
دانشگاهعلوم پزشکی اردبیل
چکیده:   (1003 مشاهده)

زمینه و هدف: نیترات به عنوان یکی از شاخص­های شیمیایی آلودگی آب مورد بررسی قرار می­گیرد، از این جهت حذف آن از آب­های آلوده به عنوان یکی از مباحث مهم در زمینه­ سلامت زیست محیطی مطرح می­گردد. هدف این تحقیق بررسی جذب نیترات از محیط های آبی با استفاده از مونت موریلونیت سبز محلی به عنوان یک جاذب جدید بوده است.

روش­ کار: این تحقیق به صورت تجربی در یک راکتور ناپیوسته انجام شده است. مهمترین متعیرهای موثر بر فرایند جذب، مورد بررسی قرار گرفته و سینتیک و ایزوترم های جذب نیز تعیین شده است. برای اندازه گیری غلظت نیترات از دستگاه اسپکتروفتومتر و برای تعیین خصوصیات جاذب از آزمایش های SEM، BET و FTIR استفاده شده است. آنالیز داده ها با نرم افزار اکسل انجام پذیرفت.

یافته ها: نتایج نشان داد که pH بهینه جذب نیترات 5/1 بوده و با افزایش زمان تماس و مقدار جاذب، راندمان جذب افزایش می یابد. سطح ویژه جاذب 13 متر مربع بر گرم به دست آمد و آزمایش FTIR نشان داد که گروههای عاملی موجود بر روی جاذب نقش مهمی در جذب نیترات دارند. داده های آزمایشگاهی از سینتیک درجه دوم کاذب تبعیت نموده و همچنین ایزوترم لانگمویر برای توصیف فرایند جذب مطابقت بهتری با داده های آزمایشگاهی داشته و نشان داد که حداکثر ظرفیت جذب نیترات برابر با 89 میلی گرم بر گرم بوده است.  

نتیجه­گیری: به طور کلی نتایج نشان داد که مونت موریلونیت سبز محلی می‌تواند نیترات را با راندمان بالایی از محلول‌های آبی جذب نماید.

واژه‌های کلیدی: نیترات، مونت موریلونیت سبز، جذب، محلول آبی
متن کامل [PDF 587 kb]   (344 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها