:: دوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 280-288 برگشت به فهرست نسخه ها
حذف کروم شش ظرفیتی با استفاده از زئولیت‬های اصلاح شده توسط نانوذرات آهن صفر (nZVI) از آب
منیره مجلسی نصر، کورش رحمانی، حسن رحمانی، مسعود یوسفی، آیت رحمانی
دانشگاه علوم پزشکی سمنان
چکیده:   (947 مشاهده)

زمینه و هدف: مطالعه حاضر با توجه به مخاطرات فراوان فلز سنگین کروم در محیط زیست از جمله سرطان پوست و ریه و آسیب‌های کلیوی و کبدی با هدف بررسی حذف Cr(VI) توسط زئولیت های کلینوپتیلولیت از محلول‌های آبی انجام پذیرفت.

روش کار: دراین مطالعه از زئولیت های کلینوپتیلولیت با اندازه‌های cm4 برای حذف کروم شش ظرفیتی از آب استفاده شد. برای تهیه محلول کروم شش ظرفیتی از دی کرومات پتاسیم ((K2Cr2O7 و آب مقطر دوبار تقطیر استفاده شد. غلظت باقیمانده کروم بوسیله دستگاه اسپکتروفتومتر در طول موج 540 نانومتر اندازه گیری شد.

یافته‌ها: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که با افزایش جرم جاذب هم ظرفیت جذب ؛  هم زمان رسیدن به تعادل  افزایش می‌یابد. با کاهش pH از 11 تا 4 میزان راندمان جذب افزایش یافته و از 4 تا 2 میزان راندمان جذب کاهش می‌یابد. همچنین بهترین زمان برای تماس با زئولیت 70 دقیقه می‌باشد. در این آزمایش زئولیت اصلاح شده با nZVI نزدیک با 85 درصد جذب، دارای بالاترین مقدار جذب کروم بود و میزان جذب زئولیت های خام کمتر از 25 درصد بود.

نتیجه گیری: بطور کلی نتایج حاصله بیانگر آن است که زئولیت اصلاح شده با nZVI برای حذف کروم شش ظرفیتی روشی با راندمان بالا می‌باشد.

واژه‌های کلیدی: کروم، جذب، محلول آبی، زئولیت اصلاح شده nZVI
متن کامل [PDF 271 kb]   (390 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها