:: دوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 246-255 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی سویه ‫های انتروتوکسیژنیک و انتروپاتوژنیک اشریشیاکلی در فاضلاب شهری، بیمارستانی و صنعتی (لبنی و کشتارگاه) شهر کرمانشاه
علی الماسی ، مقداد پیرصاحب، محمدجواد شکوهی زاده، راضیه خاموطیان، عبداله درگاهی، پرویز مهاجری، لیلی شکوهی زاده
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
چکیده:   (1547 مشاهده)

زمینه و هدف: حضور پاتوژن­های میکروبی، شناسایی و حذف آنها در آب و فاضلاب از مهمترین معضلات بهداشتی محسوب می شود. هدف از این مطالعه شناسایی دو پاتوتایپ مهم اشریشیاکلی یعنی انتروتوکسیژنیک (ETEC) و انتروپاتوژنیک (EPEC) در تصفیه خانه فاضلاب شهری، بیمارستانی، لبنی و کشتارگاه در شهر کرمانشاه می باشد.

روش کار: این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی است. در این مطالعه از 6 تصفیه خانه فاضلاب تحت شرایط استاندارد و استریل 64 نمونه فاضلاب گرفته شد و به آزمایشگاه میکروب شناسی منتقل شد. در آنجا سویه­های اشریشیاکلی جداسازی شده و پاتوتایپ های ETEC و EPECتوسط روشPCR شناسایی شدند..

یافته ها: بر اساس نتایج کشت افتراقی از 64 نمونه فاضلاب برداشت شده 62/90 درصد از نمونه­ها دارای سویه اشریشیاکلی بودند. سویه ETEC به ترتیب در 25، 85/42، 3/33، 0، 6/28 و 0 درصد از نمونههای فاضلاب ورودی تصفیه خانه­های فاضلاب شهری، بیمارستان­های امام رضا و فارابی، کارخانه لبنیات، بیمارستان محمدکرمانشاهی و کشتارگاه صنعتی همچنین به ترتیب در 20، 20، 0، 0، 6/16 و 0 درصد از نمونه های  پساب خروجی این تصفیهخانهها شناسایی گردید.

نتیجه گیری: نتایج نشان از حضور اشریشیاکلی اسهال­زای انتروتوکسیژنیک در پساب تصفیه خانه­های فاضلاب شهری و بیمارستانی و همچنین اشریشیاکلی انتروپاتوژنیک در فاضلاب کشتارگاه دام است. با توجه به حضور سویه انتروتوکسیژنیک در فاضلاب ها اهمیت حذف کلیفرمها و کلیفرمهای گرماپای در تصفیهخانههای فاضلاب پر رنگ تر میگردد. بنابراین میبایستی نسبت به بهبود کارایی این سیستمها اقدامات جدی به عمل آورد.

واژه‌های کلیدی: فاضلاب، اشریشیاکلی، انتروتوکسیژنیک، انتروپاتوژنیک، شهر کرمانشاه
متن کامل [PDF 445 kb]   (523 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۹


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها