:: دوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 231-245 برگشت به فهرست نسخه ها
بهینه سازی تجزیه سونوشیمیایی آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین با پرسولفات فعال شده توسط نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی با روش طراحی ترکیبی مرکزی
علیرضا رحمانی، حلیمه الماسی، سمیه باجلان، هادی رضایی وحیدیان، علیرضا زارعی، امیر شعبانلو
دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (1196 مشاهده)

زمینه و هدف: آنتی بیوتیک­ها به دلیل خاصیت تجمعی و مقاومت­ دارویی مشکلات عمده زیست محیطی ایجاد نموده­اند. هدف از این مطالعه بهینه سازی تجزیه سونوشیمیایی سیپروفلوکساسین در فرآیند US/PS/nZVI از محیط­های آبی با کاربرد روش طراحی ترکیبی مرکزی بود.

روش کار: در این مطالعه تجربی تاثیر پارامترهای مستقل نظیر: pH محلول، غلظت­ PS و nZVI در تجزیه سیپروفلوکساسین مورد بررسی قرار گرفت. بعد از بهینه سازی فرآیند، هم افزایی تجزیه و تاثیر زمان ماند تعیین شد. غلظت آنتی بیوتیک در تمامی نمونه­ها ثابت و برابر mg/L 50 بود. اندازه گیری آنتی بیوتیک بر اساس کاهش COD مطابق دستورالعمل 5220 .C کتاب استاندارد متد انجام شد. برای تعیین ویژگی nZVI سنتز شده از تصویر میکروسکوپ عبور الکترونی (TEM) استفاده شد.

یافته ها: نتایج نشان داد pH اولیه محلول پارامتر اصلی در فرآیند مذکور بود و مقدار بهینه برابر 5/4 تعیین شد. در غلظت اولیه COD برابر mg/L 195 (معادل mg/L 50 آنتی بیوتیک)؛ غلظت بهینه PS و nZVI به ترتیب 1200 و mg/L 120 بدست آمد. در این شرایط و بعد از min 60 از فرآیند، کارایی حذف مشاهده شده در حدود 57 % بدست آمد. برای فرآیند US/PS/nZVI هم افزایی تجزیه در شرایط بهینه در حدود 55/42 % بود. در بررسی تاثیر زمان ماند در شرایط بهینه، بعد از min 180 درحدود 94 % از COD حذف شد.

نتیجه گیری: نتایج حاصل از این مطالعه کارایی قابل قبول فرآیند US/PS/nZVI در تجزیه آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین را تایید کرد.

واژه‌های کلیدی: آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین، سونوشیمیایی، پرسولفات، نانوذره آهن صفر، بهینه سازی
متن کامل [PDF 394 kb]   (621 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۹


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها