[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 27-35 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر آموزش بر آگاهی و عملکرد همسران زنان واقع در سنین گذر از یائسگی در مورد سلامت دوران یائسگی
نوشین یوشنی، نرجس بحری، محمدعلی مروتی شریف آباد، حمیده میهن پور ، علی دلشاد نوقابی
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
چکیده:   (448 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از بحرانی‌ترین مراحل زندگی زنان، دوران یائسگی است. حمایت و همراهی زنان در دوره گذر از یائسگی می‌تواند تا حد زیادی به آنان در مقابله با تنش‌های این دوره یاری کند. از آن جایی که همسر مهم‌ترین فردی است که می‌تواند منبع این حمایت باشد، این مطالعه با هدف بررسی تأثیر آموزش بر آگاهی و عملکرد همسران زنان واقع در سنین گذر از یائسگی درباره سلامت دوره یائسگی انجام شد.
روش کار: این مطالعه مداخله ای در سال 93 بر روی 200 مرد که زنان آن‌ها در سنین گذر از یائسگی بودند انجام گرفت. افراد به روش نمونه­گیری چند مرحله ای انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه مداخله (100 نفر) و گروه کنترل (100 نفر) قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسشنامه ای بود که در آن سؤالاتی در رابطه با مشخصات دموگرافیک و سنجش میزان آگاهی و عملکرد نسبت به یائسگی در نظر گرفته شد که قبل و دو ماه بعد از مداخله در دو گروه تکمیل گردید. در گروه مداخله یک برنامه آموزشی در قالب سه جلسه شصت دقیقه­ای با استفاده از روش سخنرانی انجام شد، اما گروه کنترل آموزشی دریافت نکردند. داده‌ها پس از گردآوری با استفاده از نرم افزار آماری SPSS-18 و آزمون‌های تی، کای اسکوئر و آنالیز واریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. در این مطالعه سطح معنیداری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: میانگین سنی مردان شرکت کننده در گروه مداخله و کنترل به ترتیب 86/49 و 6/50 بود. میانگین نمره آگاهی مردان در زمینه سلامت دوران یائسگی، در گروه مداخله، قبل از آموزش 77/2±08/9 بود و بعد از آموزش 65/4±42/14 و میانگین نمره عملکرد مردان در گروه مداخله به ترتیب قبل و بعد از آموزش 06/7 و 27/13 بود. یافته‌ها نشان دادند که در گروه مداخله میزان آگاهی و عملکرد مردان در مورد سلامت یائسگی دو ماه پس از برنامه آموزشی افزایش یافته و این افزایش از نظر آماری معنی­دار بوده است (05/0p<)، اما در گروه کنترل نمره آگاهی و عملکرد اختلاف آماری معنی­داری نشان نداد.
نتیجه­گیری: با توجه به ضعف آگاهی و عملکرد آقایان در مورد سلامت دوران یائسگی، پیشنهاد می‌شود این گونه تحقیقات در مناطق مختلف انجام شود. همچنین برنامه‌هایی جهت بالا بردن میزان آگاهی و عملکرد آقایان انجام گیرد و برنامه­های آموزشی مدون در زمینه یائسگی و حمایت از زنان یائسه برای همسران آن‌ها طرح ریزی و اجرا گردد.
واژه‌های کلیدی: آگاهی، عملکرد، آموزش، همسر، یائسگی
متن کامل [PDF 125 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yoshany N, Bahri N, Morovati Sharif Abad M, Mihanpour H, Delshad Noghabi A. Effects of Training the Menopausal Health on Knowledge and Performance of Husbands with Women during Transitional Period to Menopause. j.health. 2018; 9 (1) :27-35
URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1464-fa.html

یوشنی نوشین، بحری نرجس، مروتی شریف آباد محمدعلی، میهن پور * حمیده، دلشاد نوقابی علی. بررسی تأثیر آموزش بر آگاهی و عملکرد همسران زنان واقع در سنین گذر از یائسگی در مورد سلامت دوران یائسگی. سلامت و بهداشت. 1397; 9 (1) :27-35

URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1464-fa.htmlدوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و بهداشت Journal of Health
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3730