[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 118-128 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان و رفتارهای بهداشتی مرتبط در بین دانش ‫آموزان رشته تجربی مشکین شهر
نوید بابایی ، سعید بلیاد، علیرضا مرادی
دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
چکیده:   (46 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه در بسیاری از کشورهای جهان و حرفه های مرتبط با سلامت به طور روزافزونی اهمیت توجه به عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت را تصدیق میکنند. بهداشت دهان و دندان از اهم موضوعاتی است که امروزه علاوه بر اشخاص و خانواده ها، توجه دولت و سیاستگذاری بخش سلامت را به خود معطوف کرده است. شاخص منعکس کننده وضعیت بهداشت دهان و دندان با جزئیات دندانهای پوسیده،کشیده شده و پرشده، مهمترین ایندکس اپیدمیولوژیک در دندانپزشکی است. هدف از مطالعه حاضر بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان و رفتارهای مرتبط بهداشتی و ارتباط آنها با شاخص DMFT در بین دانش آموزان رشته تجربی مشکین شهر بود.
روش کار: در این مطالعه توصیفی مقطعی 303 نفر از دانش آموزان رشته تجربی مشکین شهر به روش تصادفی انتخاب شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات پرسشنامه خود تکمیلی در مورد مشخصات دموگرافیک، دندانهای پرشده، کشیده شده و پوسیده، کیفیت رفتارهای بهداشتی و تکرر رفتارها، رژیم تغذیه ای و مصرف سیگار و نوشیدنی غیرمجاز، نظرسنجی در مورد علت عدم مراجعه منظم به دندانپزشکی بود. اطلاعات بدست آمده با استفاده از نرمافزار spss-17 و آزمونهای آماری t و مجذور کای دو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و مقدار p</05 برای نتایج معنی دار در نظر گرفته شد.
یافته ها: میانگین شاخص بهداشت دهان و دندان در بین دانش آموزان رشته تجربی مشکین شهر و دربین 1/95 درصد داده معقول بدست آمده، 4/3± 87/3 محاسبه شد که به تفکیک در پسر ها 31/3±51/3 و دختران 45/3±13/4 بود که در مقایسه با شاخص سازمان جهانی پایین میباشد. اختلاف موجود بین دو جنس از لحاظ آماری معنیدار نبود. 5/59 درصد از دانش آموزان بصورت روزانه دندانهای خود را مسواک میزدند. بین دفعات استفاده از مسواک و آخرین مراجعه به دندانپزشک با شاخص بهداشت دهان و دندان رابطه معنی دار مشاهده گردید (05/0p<).
نتیجه گیری: با توجه به اهداف سازمان بهداشت جهانی (تا سال 2015) که شاخص بهداشت دهان و دندان کمتر از 1 میباشد، لازم است خدمات دندانپزشکی و برنامه پیشگیری با جدیت بیشتری پیگیری شود. آموزش بهداشت در زمینه ارتقاء بهداشت دهان و دندان با تأکید بر استفاده منظم از مسواک و خدمات بیمه ای در مراجعه منظم به دندانپزشک میتواند بر شاخص بهداشت دهان و دندان در جامعه تأثیر مثبتی داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: دانش آموزان رشته تجربی، دندان پوسیده، دندان پر شده، دندان کشیده شده، وضعیت بهداشت دهان و دندان
متن کامل [PDF 149 kb]   (18 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Babaei N, Belyad S, Moradi A. Evaluation of Oral Hygiene and Related Oral Health Behaviors among Students Studying Science in Meshgin City. j.health. 2019; 10 (1) :118-128
URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1778-fa.html

بابایی * نوید، بلیاد سعید، مرادی علیرضا. بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان و رفتارهای بهداشتی مرتبط در بین دانش ‫آموزان رشته تجربی مشکین شهر. سلامت و بهداشت. 1398; 10 (1) :118-128

URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1778-fa.htmlدوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و بهداشت Journal of Health
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855