[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 442-452 برگشت به فهرست نسخه ها
آگاهی، نگرش و عملکرد زنان شهر یزد در رابطه با مخاطرات بهداشتی، روش صحیح نگهداری و کاربرد آفت کش ها در منزل
مطهره السادات حسینی ، زهرا خارزنی ، محمد تقی قانعیان ، محبوبه دهواری ، مهدیه ممیزی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی جندی شاپور اهواز
چکیده:   (287 مشاهده)
زمینه و هدف: سم ماده­ای است که دارای منشأ گیاهی، حیوانی و شیمیایی بوده که در مقادیر معینی باعث اختلال و یا توقف فعل و انفعالات حیاتی بطور موقت یا دائم می­گردد. با توجه به اینکه نگهداری و کاربرد آفت­کش­ها در منزل عمدتاً توسط زنان انجام می­گیرد؛ احتمال ایجاد مشکل بهداشتی برای زنان و حتی کودکان در اثر سمپاشی در منازل بیشتر است. لذا این مطالعه با هدف تعیین میزان آگاهی، نگرش و عملکرد زنان شهر یزد در رابطه با مخاطرات بهداشتی، روش صحیح نگهداری و کاربرد آفت­کش­ها در منزل انجام شده است.
روش کار: این مطالعه یک پژوهش توصیفی است. جامعه مورد بررسی در این مطالعه 465 نفر از زنان شهر یزد بودند که به روش نمونه­گیری خوشه ای انتخاب شدند. پرسشنامه مورد استفاده در این پژوهش محقق ساخته بوده و شامل متغیرهای جمعیتی (سن، سطح تحصیلات، رشته تحصیلی، شغل، نوع منزل)، سؤالات مربوط به سنجش آگاهی، نگرش و عملکرد زنان می­باشد. در نهایت داده ها با استفاده از نرم افزارSPSS-16 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافتهها: مطابق با نتایج بدست آمده، اکثر افراد مورد مطالعه دارای سطح تحصیلات لیسانس و بالاتر بودند. بیشتر افراد خانه دار بوده و در خانه­های ویلایی زندگی می­کردند. میانگین نمره آگاهی، نگرش و عملکرد به ترتیب برابر با 4/2±02/9، 4/4±52/33، 3/5±60/38 بدست آمد. نتایج نشان داد که 4/17درصد افراد، آموزش در زمینه نحوه نگهداری و مخاطرات بهداشتی آفت­کش­ها را از تلویزیون دریافت می­کنند. 2/23 درصد زنان بیشترین منبع مطالعاتی خود را اطلاعات موجود روی ظرف یا بسته بندی سم اعلام کردند.
نتیجه‌گیری: نتایج بدست آمده از مطالعه حاضر حاکی از آن است که میزان آگاهی اکثر زنان شهر یزد در زمینه مخاطرات بهداشتی، روش صحیح نگهداری و کاربرد آفت­کش در منزل در محدوده متوسط قرار دارد و این امر باعث شده است عملکرد اکثر آنان نیز در محدوده متوسط قرار گیرد ولی با توجه به اینکه نگرش اکثر افراد در محدوده خوب قرار داشته است، می توان با افزایش آگاهی افراد، عملکرد آنها را به نحو مناسبی افزایش داد.
واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، عملکرد، آفت‌کش، زنان، مخاطرات بهداشتی
متن کامل [PDF 164 kb]   (174 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۳۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Knowledge, Attitude and Practice of Women in Relation to Health Hazards, Proper Method of Maintenance and Use of Pesticides at Home in Yazd. j.health. 2018; 9 (4) :442-452
URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1634-fa.html

حسینی مطهره السادات، خارزنی زهرا، قانعیان محمد تقی، دهواری * محبوبه، ممیزی مهدیه. آگاهی، نگرش و عملکرد زنان شهر یزد در رابطه با مخاطرات بهداشتی، روش صحیح نگهداری و کاربرد آفت کش ها در منزل. سلامت و بهداشت. 1397; 9 (4) :442-452

URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1634-fa.htmlدوره 9، شماره 4 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و بهداشت Journal of Health
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3835