[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 100-114 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی توانمندی بیمارستان‫های تبریز در توسعه گردشگری سلامت
حسین پناهی ، مهری عزیزی
دانشگاه تبریز
چکیده:   (424 مشاهده)
زمینه و هدف: گردشگری سلامت، هرگونه مسافرت برای ارتقای سلامت را در برمیگیرد و به عنوان یکی از ابعاد گردشگری، به توسعه پایدار و پویایی اقتصاد کشور کمک کرده و به عنوان یک استراتژی ملی در راستای افزایش درآمد کشور و نیز بازوی امنیت ملی محسوب میشود. هدف مطالعه حاضر ارزیابی توانمندی بیمارستانهای تبریز در زمینه جذب بیمار از کشورهای دیگر و شناسایی نقاط ضعف و قوت این بیمارستانها در این زمینه به منظور ارائه راهکار برای رونق گردشگری سلامت شهر تبریز است.
روش کار: از بین بیمارستان های شهر تبریز، 4 بیمارستان (دو بیمارستان عمومی و دو بیمارستان خصوصی) که طبق آمار کمیته گردشگری سلامت تبریز بیش از دیگر بیمارستانها در زمینه جذب بیمار از کشورهای دیگر فعال بودند به عنوان محیط پژوهش انتخاب گردیدند و نمونه ای 120 نفری با استفاده از فرمول کوکران از بین پزشکان، سوپروایزرها و سرپرستاران این 4 بیمارستان انتخاب شدند. تعداد کل جامعه آماری این مطالعه 889 نفر است که پرسشنامه ها تا زمان دستیابی به 120 پرسشنامه معتبر در میانشان توزیع گردید. ابزار گردآوری اطلاعات در این مطالعه، پرسشنامه ای پژوهشگرساخته است که گویه های آن در نتیجه بررسی مقالات مختلف در زمینه گردشگری سلامت استخراج شده اند. به منظور تحلیل نتایج حاصل از توزیع پرسشنامه ها از نرم افزار SPSS-19 استفاده گردید. روش پژوهش در این مقاله توصیفی- تحلیلی و رویکرد حاکم بر آن کاربردی است.
یافته ها: در بررسیهای صورت گرفته در 4 بیمارستان منتخب، درصد بالایی از پاسخ دهندگان (3/43%) با موضوع گردشگری سلامت آشنایی نداشتند که این امر چالشی جدی برای موضوع گردشگری سلامت محسوب میشود. همچنین در بررسی آمار ثبت شده در بخش اسناد و مدارک پزشکی دو بیمارستان، در یک بیمارستان 100 درصد و در دیگری 6/95 درصد بیماران خارجی از کشور جمهوری آذربایجان پذیرش شدهاند که این امر بیانگر اهمیتی است که این کشور برای رونق گردشگری سلامت شهر تبریز دارد و میبایست برای بهره گیری از این فرصت برنامه ریزی نمود.
نتیجه گیری: رقابت در عرصه گردشگری سلامت به معنی داشتن تمامی شرایط به صورت ایده آل نیست بلکه توجه به وجوه تمایزی است که با رقبای این عرصه وجود دارد و با سرمایه گذاری بر روی این وجوه میتوان سهمی قابل توجه در این بازار به شهر تبریز اختصاص داد. لذا لازم است سیاست گذاران با اتخاذ برنامه های صحیح از این فرصت برای ترویج گردشگری پزشکی در منطقه استفاده نمایند.
واژه‌های کلیدی: گردشگری سلامت، توانمندی بیمارستان، تبریز
متن کامل [PDF 197 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Panahi H, Azizi M. Evaluating of the Capabilities of Tabriz Hospitals in the Development of Health Tourism. j.health. 2018; 9 (1) :100-114
URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1470-fa.html

پناهی * حسین، عزیزی مهری. ارزیابی توانمندی بیمارستان‫های تبریز در توسعه گردشگری سلامت. سلامت و بهداشت. 1397; 9 (1) :100-114

URL: http://healthjournal.arums.ac.ir/article-1-1470-fa.htmlدوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله سلامت و بهداشت Journal of Health
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3730